Sealed – Samsung LS27C310EAWXXL 27 Inch Full HD 1920×1080 75Hz Frameless Monitor
Rs.7,999.00
20% Off
Out of Stock
Sealed Pack Product, 3 Years Brand Warranty With GST Bill.
What Is Repack Products ?
14 People viewing this product right now!
Service: Only 7 Days Replacement Policy *
Note: Open Box Delivery Is Not Available
SKU: LS27C310EAWXXL Brand:
COD Avail with Partial Payment
Description
SAMSUNG 68.58 cm (27 inch) Full HD LED Backlit IPS Panel Frameless Monitor (LS27C310EAWXXL) (AMD Free Sync, Response Time: 5 MS, 75 Hz Refresh Rate)
About this item
  • Display: 27 Inch Samsung Flat IPS Display Monitor – FHD 1,920 x 1,080 Resolution
  • Aspect Ratio: 16:9 | 178° Horizontal and Vertical Viewing Angle | Refresh Rate – Max 75Hz | Color Support – Max 16.7M | Brightness (Typical) – 250 cd/㎡ | Response Time (MS) – 5(GTG)
  • Connectivity Options: D-Sub, HDMI Port, HDMI 1.4 Version, HDCP 1.2 Version (HDMI)
High-quality Visuals – Owing to this monitor’s up to 75 Hz refresh rate, Samsung LS27C310EAWXXL Monitor’s image visuals seem smooth and seamless. So, whether you’re watching a video, playing a game, or enjoying watching your favorite TV show, your entertainment is uninterrupted by any lag or ghosting.
Technical Details
Model NameLS27C310EAWXXL
ColorBlack
Display68.58 cm (27 inch) LED Backlit Display
BacklightLED Backlit Backlight
Panel TypeIPS Panel
Resolution1920 x 1080 pixels
Screen Resolution TypeFull HD
Sales Package1 Monitor, Warranty Card
Screen Form FactorFlat
Display Features
Maximum Refresh Rate75 Hz (Analog), 75 Hz (Digital)
Aspect Ratio16:09
Response Time5 ms
Touchscreen Features
Touchscreen SupportNo
Power Features
Power RequirementAC 100 – 240 V
Connectivity
HDMIYes
Mounting Features
StandSimple
Stand Tilt-2 to 20 Degree
Wall Mounting100 x 100 mm
Dimensions
Width With Stand612.1 mm
Height With Stand495.7 mm
Depth With Stand232 mm
Weight With Stand3.4 kg
Width Without Stand612.1 mm
Height Without Stand363.6 mm
Depth Without Stand39.4 mm