Sealed – Samsung LS27R354FHWXXL 27 Inch, Full HD IPS Panel, 5MS, 75 Hz Bezel Less Design Monitor
Rs.9,999.00
29% Off
Hurry, Only 1 left.
Sealed Pack Product, 3 Years Brand Warranty With GST Bill.
What Is Repack Products ?
12 People viewing this product right now!
Service: Only 7 Days Replacement Policy *
Note: Open Box Delivery Is Not Available
SKU: LS27R354FHWXXL Brand:
COD Avail with Partial Payment
Description
Samsung 68.58 cm (27 inch) Full HD IPS Panel with HDMI, D-Sub, Flicker Free, Bezel Less Design Monitor (LS27R354FHWXXL) (AMD Free Sync, Response Time: 5 ms, 75 Hz Refresh Rate)
About this item
  • Panel Type: IPS Panel
  • Screen Resolution Type: Full HD
  • Brightness: 250 nits
  • Response Time: 5 ms | Refresh Rate: 75 Hz
A Fluid 75 Hz Refresh Rate – Whether you’re catching up on your favourite TV show, watching a video, or diving into a game, the Samsung Monitor ensures your entertainment flows smoothly. With a 75 Hz refresh rate, this monitor delivers a more fluid picture, free from lag or ghosting effects. Say goodbye to choppy visuals and hello to a more immersive and captivating experience.
Technical Details
BrandSamsung
Model NumberLS27R354FHWXXL
Monitor TypeFlat Panel
Monitor FormatFull HD
Monitor FeaturesStandard
Screen Size in CM68.5 cm
Screen Size in Inches27 Inches
TypeLED
Resolution1920 x 1080 pixels
Ratio16:9
Response Time5 Milliseconds
Brightness250 Nits
Native Contrast Ratio1000:1
Refresh Rate75 Hz
Vertical Viewing Angle178 Degree
Horizontal Viewing Angle178 Degree
  General Feature
HDMI TypeHDMI
Number Of HDMI Ports1 x HDMI 1.4
Number Of VGA Ports0
Stand TypeTilt
Additional Technology SupportedWall Mount: 75.0 x 75.0
Stand/Mount TypeTilt
  Power
Power25 W
Power Consumption (Standby)0.3 W
Voltage Rating100-240V
Maximum Operating Temperature40 Degree Celsius
ColorGrey
Color FamilyGrey
  Dimension
Dimensions in cm (WxDxH)61.17 x 25.05 x 46.30
Dimensions in Inches (WxDxH)24.08 x 9.86 x 18.22
Weight4.5 kg
Dimensions in cm (WxDxH)71.50 x 16.40 x 45.50
Dimensions in Inches (WxDxH)28.14 x 6.45 x 17.91
Weight6 kg
Warranty3 Years
Recently Viewed
Scroll To Top
Close
Close
My Cart
Shopping cart is empty!
Continue Shopping
Samsung LS27R354FHWXXL 27 Inch, Full HD IPS Panel, 5MS, 75 Hz Bezel Less Design Monitor